We do not have a grave, how can we proceed?

If you do not have your own grave, you first have to rent place in the cemetery. Contact the cemetery manager to discuss your requirements for grave site. Cemeteries in smaller towns and villages often do not have a website, but you can usually get information through the town’s registry office.

After you rent a specific place in the cemetery, next step is construction of the grave itself. Our funeral service will provide you with experienced stonemasons as part of the complex services. In villages and small towns, you will usually have to get a stonemason to build a tomb yourselves - choose one who has experience. Ask for expertise and demand to see certificates. Only tombstone from such a stonemason will last in excellent condition for many years.

Pohřební služba Charon® je dostupná 24 hodin denně, ve všední dny, o víkendech i svátcích. Kontaktujte nás, kdykoliv to Vaše situace bude vyžadovat. Naši proškolení zaměstnanci se postarají o důstojné zaopatření a vypravení pohřbu Vašeho zesnulého.

Veškeré uvedené informace respektují novelu zákona o pohřebnictví č. 193/2017 Sb., která platí od 1. září 2017.